.
FN Klimakonference 5. til 18. december
I forbindelse med klimatopmødet i København vil en række områder i og omkring København blive spæret for offentlig adgang i kortere eller længere tid.
De berørte områder forventes at være:
- Hoteller, kulturelle bygninger (Christianborg, Det Kgl. Teater, Forum), Lufthavnen, Bella Center, Københavns Rådhus, DR-byen mv.
- Herudover vil Politiet med kort varsel afspærre eskorteruter i forbindelse med transport af de 100-150 VIP deltagere
- Især følgende postnumre må forventes at være berørt: 1000, 1500, 1800, 2100, 2300, og 2770
I perioden 5. til 18. december vil overnævnte restriktioner bevirke, at GLS desværre ikke vil kunne sikre samme leveringskvalitet som normalt. Vi vil i det omfang det er muligt forsøge at holde vores kunder orienteret.
Yderligere information om afspærringer opdateres dagligt på www.vejdirektoratet.dk og www.Politi.dk.
